Resultater fra Jysk/Fynsk mesterskab og Rollinge cup

Lørdag d. 14/11-2015, var Bramming Ju-Jutsuklub værter for årets Jysk/Fynske Mesterskab i Ju-Jitsu.
Bramming deltog med 17 kæmpere, 4 dommere (Rene Møller, Jesper Hansen, Rasmus Rasmussen og Karen Schmidt) Bo Jin Pedersen og Johnni Nielsen som coaches og Kenneth Benfeldt som stævneleder. Derudover var der en række hjælpere fra bestyrelse og menige medlemmer.
Stævnet var meget vellykket med en masse flotte kampe og en god kampånd i hallen.
Det næste stævne Bramming er vært for, er Rollinge Cup 2 lørdag d. 30/1-2016, som er for klubbens yngste kæmpere samt Nippon Cup 3 søndag d. 13/3 som er for de ældre kæmpere. Her afholder Bramming også dommerkursus for hele landets dommere.

Deltagere og Resultater:

DUO:
Lennart Suh Møller Jensen og Oliver Moldrup Petersen (ungdom) Guld og vandt også fighterprisen for dagens DUO par.
Thor Baden Jørgensen og Rasmus Elholm (aspirant)

Fighting:
Lærke Jæger Poulsen, -30 kg. (børn) Sølv
Martin Benfeldt, -41 kg. (ungdom) Guld
Sebastian Nielsen, -41 kg. (ungdom)
Oliver Moldrup Petsen, -55 kg. (ungdom) Bronze
Lennart Suh Mølller Jensen, -55 kg. (ungdom) Guld
Mikkel Rauch Thomsen, -55 kg. (ungdom)
Christina Jacobsen, +57 kg. (ungdom) Guld
Jacob Hagedorn Hansen, -55 kg. (aspirant) Bronze
Marcus A. Nielsen, -66 kg. (aspirant)
Thor Baden Jørgensen, -85 kg. (aspirant) Guld
Rasmus Jørn Rasmussen, -85 kg. (senior)
Jesper Hansen, -85 kg. (senior) Sølv
Rasmus Jørn Rasmussen +94 kg. (senior) Guld

Rollinge Cup søndag d. 1/11-2015

Lørdag d. 1/11-2015 var klubbens yngste kæmpere afsted til sæsonens første stævne, nemlig Rollinge Cup 1, som blev afholdt i Fredericia.
Der deltog 20 børn i alderen 6-10 år, som alle gjorde det rigtig godt. Med som coaches var Jacob Udsen Daugaard, Simon Udsen Daugaard og Ole Bodenhoff.

Deltagere og Resultater:
Malthe Gustavsen (Sølv)
Sander Werge (Bronze)
Hjalte Werge
Waldemar K. Jensen (Guld)
Victor S. Lykke
Poul Sørensen (Sølv)
Søren Sørensen (Guld)
Marcus L. Nielsen
Julie L. Nielsen
Kristian Toxværd Jacobsen (Bronze)
Martin Thrysøe (Bronze)
Sander S. Ingersvang
Max S. Grumsen
Asger Nielsen (Guld)
Emma Frederiksen
Andreas Frederiksen (Sølv)
Maja Bodenhoff
Sol Svendsen (Sølv)

Sakse Svendsen

Daniel Winkel (Bronze)
Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv