Velkommen til Bramming Ju-Jutsu klubs hjemmeside

Her på siden kan du læse nyheder vedrørende Bramming Ju-Jutsu klub, finde generel information om sporten og klubben samt kontakte klubben.

Resultater fra Rollingecup 08-10-2017

Rollingecup:

Guld:
Øvede/elite -29 kg.: Anders Søgaard
Begynder -32 kg.: Silas Espersen
Øvede/elite – 32 kg.: Hans Lauridsen
Øvede -35 kg.: Anton Tøstesen

Sølv:

Begynder/øvede -20/-23 kg.: Josefine Pedersen
Øvede/elite -26 kg: Amanda Andersen
Begynder/øvede -29 kg.: Christian Jensen
Øvede/elite – 29 kg.: Frederik Benfelt
Begynder -32 kg.: Christoffer Hundebøl
Øvede/elite -32 kg.: Maja Bodenhoff
Øvede – 35 kg.: Gustav Radmer

Bronze:

Begynder/øvede -29 kg.: Thea Blæsberg
Øvede -35 kg.: Anna Hübschman

German Open

I weekenden havde vi 4 kæmpere fra Bramming Ju-jutsuklub til German Open i Gelsenkirchen. Der blev kæmpet bravt af alle og det blev til to bronzemedaljer

Martin Benfeldt, aspirant minus 50 kg, Bronze

Freja Jæger Poulsen, aspirant minus 63 kg, Bronze

Pensum

For at finde pensum til diverse bæltegrader, skal du klikke på nedenstående link:

http://www.jjpensum.dk

Resultater fra Danish Open den 20. maj, 2017

Hermed resultaterne fra Danish Open 20. Maj 2017

Guld
Ungdom u15 piger minus 36 kg, Lærke Jæger Poulsen
Ungdom u 15 drenge minus 55 kg, Martin Benfeldt
Aspiranter u 18 herrer minus 50, Martin Benfeldt
Aspiranter u 18 herrer plus 81 kg, Thor Baden Jørgensen

Sølv
Aspiranter u 18 herrer minus 50 kg, Mads Trane Johansen
Aspiranter u18 herrer plus 81 kg, Rasmus Elholm

Bronze
Børn u12, mix minus 38 kg, Andreas S Andreasen

Dagens fighter på måtte 3, Martin Benfeldt

Freja Jæger Poulsen måtte desværre udgå grundet ankelskade

Tak for en super dejlig dag med masser af god fighter-ånd og godt humør og dejligt med støtte fra nogle af klubbens øvrige medlemmer, der havde taget hele vejen til Sjælland for at bakke kæmperne (og nervøse forældre) op.

Resultater fra Rollingecup, den 29. April 2017, Esbjerg

(skrevet af Lena)

Guld:
Elite, minus 29 kg, Tobias Fyhn
Øvede, minus 32 kg, Maja Bodenhoff

Sølv:
Øvede, minus 23 kg, Lukas Hekmann
Begynder, minus 26 kg, Frederik Pedersen
Øvede, minus 29 kg, Markus Tonnesen
Elite, minus 29 kg, Hans Laudsen
Øvede, minus 32 kg, Anne Hübschmann
Elite, minus 32 kg, Sakse Svendsen

Bronze:
Begynder, minus 26 kg, Amanda Andersen
Øvede/elite, minus 26 kg, Anders Søgaard
Øvede, minus 32 kg, Marcus Nielsen
Elite, minus 32 kg, Daniel Winkel
Øvede/Elite minus 35 kg, Poul Sørensen

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv