Referat fra generalforsamlingen

Onsdag aften var der generalforsamling i Bramming Jujutsu Klub.


Aftenen forløb stille og roligt, startende med formandens beretning. Formanden var rundt omkring mange ting, det har jo været et år med mange store udfordringer, bl.a. et DM i april, som vi desværre måtte aflyse, men tilgengæld fik afholdt i november med stor succes. Han kunne fortælle at vi i løbet af året havde haft kæmpere afsted til bl.a. sommerlejren, rigtig mange var med på Bjert-lejren og også deltagere til Stjerne-drys. Han kunne også fortælle, at Bo og Jonas havde været med til UVM, og at Bo dér fik en flot 3. plads. Han var også inde på, at vores kamphold stadig var aktivt, og at der stadig er fællestræning med Ribe. Endelig var han inde på, at nu vi var kommet ind i de nye lokaler, er ønsket fra klubben af vi skal have nye måtter i dojo'en, så man er i fuld gang med at søge diverse fonde for tilskud, idet det koster ca. 70-75.000 at få nye måtter. Derfor er det jo ekstra glædeligt, at vores hovedsponsor, Sydbank, har valgt at forlænge deres sponsorat med endnu et år.

Derefter fremlagde klubbens kasserer, Steen Tidemann, regnskabet som blev godkendt – med et ganske pænt plus på bundlinien.

Man blev enige om, at kontingentet skulle fortsætte uændret.

Der var blevet stillet forslag om, at klubben fremover skal tegne en ulykkesforsikring for klubbens medlemmer, idet ingen er dækket af egen ulykkesforsikring, uden at der bliver tegnet en tillægsforsikring, som er meget dyr. Forslaget blev vedtaget. Der bliver nu indhentet tilbud fra forskellige forsikringsselskaber, og man forventer således, at der fra 2. halvsæson vil være fuld skadesdækning af udøverne.

Så havde vores nuværende formand, Nikolaj Jessen, valgt ikke at genopstille. Karsten Steen Jensen blev herefter valgt som ny formand. Nikolaj Jessen overtog herefter Rene Møllers plads som suppleant til bestyrelsen. Endelig blev Inge Thomsen valgt ind som almindeligt bestyrelsesmedlem.

Og herefter blev mødet erklæret afsluttet og kaffen blev indtaget.

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.