Stor succes ved de danske mesterskaber i Ju-Jutsu

Bramming Ju-Jutsu Klub var lørdag den 4 november 2006 til Danmarksmesterskaberne i Ju-Jitsu.
Danmarksmesterskaberne blev i år holdt i Allerød og Bramming havde 9 kæmpere med og et halvt duo par. Det gav følgende resultater: 3 guld, 2 sølv og 2 bronze.

1 guld medalje blev hentet hjem af Vivian Aagaard Thomsen, som kæmpede i piger -45kg. I Vivian's vægtklasse var der to andre piger, som Vivian skulle besejre for at kunne kalde sig Danmarksmester og det gjorde hun, uden det store besvær og i sikker stil, man kunne tydeligt se, at Vivian er en lille sej dame, der er vandt til at kæmpe mod klubbens drenge.

Vivians vej mod guldet. Der vil komme mange flere billeder fra DM senere.

Den anden guldmedalje vandt Jeppe Hansen i Drenge + 50 kg. Jeppe syntes det var tid til hans første danske mesterskab efter at have været mere end tæt på sidste år. Jeppe var meget koncentret og vandt sikkert sine kampe. Jeppe vandt fire kampe og kunne derefter kalde sig danmarksmester.

Klubbens sidste guldmedalje blev hentet af Jakob Tidemann i master's -85kg. Jakob vandt dermed sit 3 danmarksmesterskab i streg i masters klassen og sit i alt 10 danmarksmesterskab, fordelt på både børn, junior, senior og masters. Jakob vandt fire kampe bla. i finalen over hans tidligere ærkerival Carten Ettrup fra Fredericia og det var første gang det lykkedes Jakob at besejre Carsten.

Christian Frøsig vandt en flot sølvmedalje i Junior herre -70kg. Christian er ellers for tiden på efterskole, men da træneren ringede og spurgte, om vi ikke skulle med til danmarksmesterskaberne 2006 tog det ikke Christian mange sekunder at beslutte sig, som den rigtige fighter han er og efter igår fortrød han ikke, at efterskolen måtte undværre ham i denne weekend.
Bo Jin Pedersen vandt en sølvmedalje i den tekniske diciplin duo, sammen med hans duo makker Stefan Bølling fra Ribe Ju-Jutsu Klub. Bo og Stefan vil se, om ikke de kan blive udtaget til europamesterskaberne i Juni 2007 og representerer danmark i duo herrer.

Steffen Wolf fik en 3 plads i drenge -40kg og Malthe Fredsgaard fik ligeledes en 3 plads i drenge -45kg. Det var både Steffen og Malthes første danmarksmesterskab, de kampede begge alt, hvad de har lært og når det er ens første danmarksmesterskab, er det bare superflot at få en 3 plads.

Bramming Ju-Jutsu Klub ønsker alle kæmpere tillykke med deres flotte resultater.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.