Danmarksmesterskaberne i Ju-Jitsu 2007.

Lørdag den 10 november 2007, var Bramming Ju-Jutsu Klub med til Danmarksmesterskaberne i Ju-Jitsu. 

 

Det blev til 4 guld, 3 sølv, 1 bronze, 2 fairplay priser og 1 fighterpokal.

Se billederne her.  

Link til DJU's hjemmeside. 

Klubben's første Danmarksmester blev Vivian Aagaard Thomsen. Vivian vandt guld i Ungdom piger -44kg. I Vivian's vægtklasse var de tre piger og kæmpede alle mod alle. Vivian vandt sikkert sine to kampe over de to andre deltagere. Vivian blev efter stævnet udnævnt af dommerne til den mest fair kæmper i børne og ungdoms rækkerne. 

Klubben's anden Danmarksmester blev Jannich Agerholm Hansen. Jannich vandt guld i to vægtklasser, i Ungdom drenge -60kg og +60kg. Jannich havde valgt at stille op i hans egen vægtklasse -60kg og i vægtklassen over som er +60kg.  

I -60kg var der ialt 7 deltagere. I finalen mødte Jannich klubkammeraten Malthe Fredsgaard. Malthe måtte dog se sig slået af Jannich, da de 3 minutter var gået, men rigtig flot med to Bramming kæmpere i finalen i en stor og svær vægtklasse.  

I +60kg var de 6 deltagere og her skulle Jannich igen møde en klub kammerat i finalen. Det var klubbens forsvarende Danmarksmester i vægtklassen fra DM 2006, Jeppe Hansen. Jannich og Jeppe havde en rigtig god kamp og selvom de to er klubkammerater, blev der ikke givet ved dørene. De ville begge være Danmarksmester 2007, men Jeppe måtte se sig slået i kampen om guldet, i en super kamp og igen i en rigtig god vægtklasse. 

Fjerde Danmarkster blev Jakob Tidemann. I vægtklassen masters herrer -94kg, var der 3 deltagere pga. en fjerde deltager desværre var blevet skadet.  De 3 deltagere var Jakob Tidemann, Jonas Tidemann- lillebror og Joachim Christensen. Da de kun var tre deltagere i vægtklassen, skulle de kæmpe alle mod alle og Jakob skulle først møde Joachim.

Jakob vandt sikkert over Joachim 20-1 og skulle nu møde Jonas. Jonas var klar og i meget bedre form end Jakob. Jonas havde i oktober kæmpet U21 verdensmesterskaberne og havde holdt formen ved lige. Jonas vandt sikkert over Jakob, så der blev han den lille :-).

Nu skulle Jonas og Joachim så møde hinanden. Jonas lagde stærkt ud og førte kampen lige til sidst, hvor Joachim fik Jonas nogle gange i gulvkamp's delen, desværre tabte Jonas i en god kamp med sølle et point (ingenting i Ju-Jitsu) nemlig 12-11. Nu havde de alle tre vundet og tabt over hinanden og så går man ind og tæller point, her havde Jakob scoret flest nemlig 24, Jonas 22 og Joachim 13.

Så Jakob blev igen Danmarksmester, Jonas 2 og Joachim 3.  Jonas var godt træt af, at han ikke kørte kampen hjem mod Joachim, det ville også have været fortjent. Jonas var den bedste af de tre til dette DM. 

Bramming Ju-Jutsu Klub's sidste medalje blev hentet af Bo Jin Pedersen i masters herrer -77kg. Bo's normale vægtklasse hedder -62kg, men der var ingen i Bo's egen vægtklasse, så han var rykket op i -77kg. I vægtklassen var de 4 deltagere og kæmpede alle mod alle.  Bo kæmpede som altid rigtig rigtig flot og vandt en og tabte to kampe, det blev så til en 3 plads, men Bo blev efter stævnet udnævnt af dommerne til den mest fair kæmper i aspirant, senior og masters rækkerne og ikke nok med det, så blev Bo også valgt af alle kæmperne, som stævnet bedste fighter i aspirant, senior og masters rækkerne.  

Med til DM var også Martin Wolf Nielsen i børn drenge -46kg, Steffen Wolf i ungdom drenge -50kg og Christian Frøsig i aspiranter -66kg. De gjorde alle tre en rigtig god figur, men det blev desværre ikke til nogen medalje denne gang.  

Danmarksmesterskaberne 2007 er et af Bramming Ju-Jutsu Klub's bedste til dato og endnu et bevis på, hvor meget det betyder med gode faciliteter, trænere, bredde. Bramming Ju-Jutsu Klub har nu været med i toppen af dansk Ju-Jitsu siden Klaus Iversen statede klubben i januar 1988. Klubben's kæmpere har bla. vundet adskillige Danmarksmesterskaber, medaljer ved store internationale stævner, to bronze medaljer ved Verdensmesterskaberne, to bronze medaljer til U21 Verdensmesterskaberne, en guld til Europa Cuppen og en sølv ved Europamesterskaberne. Det blir ikke bedre af "lille" Bramming Ju-Jutsu Klub.

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.