Resultater DM 2013 i Ribe

Lørdag den 2/2- 2013 var klubbens kæmpere afsted til åretst DM i Ju-jutsu i Ribe. I løbet af dagen blev der kæmpet på livet løs, og der var mange flotte kampe. Vi havde en rigtig god dag i Ribe, og klubbens trænere er godt tilfredse med klubbens resultater:
Guldmedalje: Jacob Hagedorn Hansen Ungdom Herre -41 kg.
Sølvmedaljer: Jesper Hansen Aspirant Herre -73 kg, Bo Jin Pedersen Senior Herre -69 kg, Rasmus Rasmussen og Karen Schmidt Duo Mix.
Bronzemedaljer: Martin Benfeldt Børn Herre -38 kg, Janni Huvendick Ungdom Dame +57 kg, Marcus A. Nielsen Ungdom Herre -41 kg, Jakob Tidemann Senior Herre -85 kg.
Desuden deltog: Jonas Olesen Ungdom Herre -45 kg, Oliver Olesen Aspirant Herre -55 kg, Rune Bonnichsen Aspirant Herre -81 kg, og Christian Clausen Aspirant Herre -66 kg. Alle kæmpede nogle gode kampe, selvom det ikke blev til en medalje.